Zaćma jest coraz powszechniejszym problemem wśród mieszkańców Polski. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do jej rozprzestrzeniania się.

Pierwszy z nich to starzenie się społeczeństwa. Wraz z wiekiem zachorowalność na zaćmę zwiększa się. Niedostateczna higiena oczu lub brak regularnych badań okulistycznych oznacza, że osoby bardziej narażone na rozwój tej choroby mogą jej uniknąć.

Kolejny czynnik to postęp technologiczny. Coraz więcej osób korzysta z najnowszych technologii, takich jak smartfony i komputery. Jak powszechnie wiadomo, długotrwałe patrzenie w blask ekranu smartfonu lub tabletu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla oczu, a w tym i do pojawiania się zaćmy.

Trzecim powodem wzrostu ilości osób cierpiących na zaćmę jest niewłaściwa dieta i brak odpowiedniego odżywienia. Badania dowodzą, że określone składniki odżywcze pomagają utrzymać nasze oczy w dobrym stanie i chronić przed zaćmą – witaminy, składniki minerlay i antyoksydanty są bardzo ważne i stanowią podstawę dobrego widzenia.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z zachemą, musisz skontrolować swój wiek, dbać o higienę oczu i unikać długotrwałego patrzenia w blask urządzeń elektronicznych oraz witaminy oraz inne składniki odżywcze uwzględnić w swojej diecie. Pamiętaj, że profesjonalna pomoc lekarza specjalisty jest konieczna!

W Polsce na zaćmę cierpi coraz większa liczba ludzi. Według raportu „Zdrowie w Polsce” GUS, odsetek osób cierpiących na choroby oczu stale się zwiększa, a liczba pacjentów zalecanych do operacji związanych z zaćmą jest zupełnie nowa.

Najczęstszymi skutkami zaćmy są widzenie mgliste i widzenie w jednym oku, a także rozmycie widzenia i szarawość obustronnego obrazu. Objawy te czynią trudnym normalną aktywność dnia codziennego. Podobno wielu pacjentów odczuwa także ból i zawroty głowy oraz nadmierną wrażliwość na światło.

Jednak choć zaćma to powszechny problem ogólnopolski, to nadal niewiele jest badań na ten temat, przez co trudno stworzyć dobry plan leczenia dla osób dotkniętych tym schorzeniem. Powikłania wynikające ze źle przeprowadzonej operacji lub leczenia są również czasami spotykane.

Istnieje kilka rodzajów leczenia laserami, w przypadku których lekarze polegają na specjalistycznym narzędziu ultrasonograficznym do mierzenia grubości rogówki oka i prihoryzuje jego odpowiednią moc. Leki te wygładzają opisany wyżej objaw, ale ich działanie jest czasem powolne – potrzeba co najmniej 12-18 tygodni, żeby mieć całkowicie poprawiony widok.

Cokolwiek Przyczynia się to do niedogodnego stanu osób cierpiacyh na retinopolimaci i inne choroby oczu, tragiczny jest fakt, że sama diagnoza wielu schorzeń jest możliwa tylko po odpowiednio wczesnym identyfikowaniu tych objawów oraz odpowiednim leczeniu. Aby zmniejszyć skalę tego problemu należałoby zwiększyć edukację i świadomość ludzi na temat tego tematu oraz udostępnić ofline dobre usługi medyczne dla wszystkich, poza samocenymi ludúmi, aby pomóc im wykrywać wczesne symptomy choroby i podjąć odpowiednie działania.

Zaćma jest poważną wadą wzroku, która dotyczy coraz większej liczby osób w Polsce. Według lekarzy okulistów, liczba osób cierpiących na tę chorobę stopniowo rośnie z powodu coraz dłuższego pobytu Polaków przed ekranami komputerów, tabletów i telefonów.

Choroba ta może być spowodowana długotrwałym choć mniejszym obciążeniem oczu. Głównym objawem zaćmy jest postępujące zamglenie i zmętnienie soczewki oka powodujące trudności w codziennie widzeniu. Spowodowane jest to nagromadzeniem odpadków białkowych, które po dłuższym czasie, uniemożliwiają przedostawanie się promieni światła do naszych oczu.

Jeśli widzimy słabiej, warto od razu skonsultować się z lekarzem okulistą i sprawdzić czy dolegają nam jakieś problemy z narządem widzenia. Okulista będzie mógł potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie zaćmy oraz opisać dalsze metody leczenia. Należy przy tym unikać samoleczenia, gdyż może ono ostatecznie doprowadzić do utraty wzroku.

Zdaniem specjalistów najlepszym sposobem uniknięcia problemów ze wzrokiem są regularne przerwy podczas siedzenia przed ekranem komputera lub telefonu oraz regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych – co poza korzystnymi skutkami dla oczu ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Rekomendowane artykuły